İphone ve İpad Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir

Akıllı telefon alışkanlıklarımızın gelişmesi ve değişmesiyle birlikte artık bu cihazları bilgisayarlarımızdan bile daha çok kullanır hale geldik. Fakat DNS değişimi yapmadığımız taktirde iPhone ve iPad ile bazı giriş yapmak istediğimiz engelli sitelere giriş yapamıyoruz. Ayrıca engelli kaynaklardan sunulan hizmetlerden ve video dosyalarından da faydalanamıyoruz. iPhone ve iPad yani iOS cihazları içerisinde DNS adresi değiştirmek aynı şekilde yapılır. Yani anlatacağımız yöntem ile her iki cihazınızdan da DNS adresinizi değiştirebilirsiniz.

iOS işletim sisteminin bu konuda sunmuş olduğu en büyük eksiklik ise Hücresel Veri kullanırken harici bir DNS adresi saptamamıza izin vermiyor olmasıdır. Yani DNS değiştirirken ve DNS ayarları ile bir ağı kullanırken iOS cihazımızın daima bir Wi-Fi noktasına bağlı bulunması gerekiyor.

Peki, iOS cihazlar içerisinde kolayca nasıl DNS değiştirebiliriz?

Cihazınızı öncelikle bir Wi-Fi noktasına bağlayın.

Bağlandığınız Wi-Fi Noktasına erişmek için Ana Menüden önce Ayarlar sonra da Wi-Fi sekmesine giriş yapın.

Bağlanmış olduğunuz Wi-Fi noktasının adının üzerine bir kere tıklayın veya yanında yer alan işaretteki baloncuğa tıklayın.

Bu işlem sizi bağlandığınız bağlantı noktasının ayarlarına götürecektir.

Şimdi, bu pencereden en aşağıya inin.

Alt tarafta DNS başlığını göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda sanal klavye aktif hale gelecek ve kullanmak istediğiniz DNS bilgilerini girmeniz gerekecek. DNS bilgilerini girerken rakamlar arasındaki noktalara dikkat etmeyi unutmayın.

DNS adresinin girişini sağladıktan hemen sonra Geç tuşu ile veya Geri tuşu ile ayarlarımızın aktif olmasını sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın