Android’e Market Harici Uygulama Nasıl Yüklenir?

Android İşletim Sistemi’ne sahip cihazları kullanan kullanıcılara sağlanan olanaklardan biri de kendi mağazası üzerinden istenilen uygulamaları indirmekten geçiyor. Mobil cihazlara Google Play Store aracılığı ile çeşitli uygulamalar indiriliyor. Tabi bu mağazada her uygulama yer almıyor. Zaman içerisinde çıkarılan ya da şirket politikalarına uygun olmadığı için hiçbir zaman alınmayan uygulamalar ise mağazada bulunmuyor.

Peki çoğu kullanıcı Google Play Store ‘da yer alamadığı için bu uygulamaları kullanamayacak mı? Tabi ki de kullanacak. Ancak bunun farklı yolları bulunuyor. Bu yolları öğrenmek adına Android’e market harici uygulama nasıl yüklenir?, Nasıl Öğrenilir? birlikte görelim.

Android Tabanlı Cihazlarda İndirme Özellikleri

Android İşletim Sistemi’ne sahip cihazlarda kurulum dosyaları için .apk uzantısı gerekiyor. Bu yüzden de Windows İşletim Sistemi tabanlı bilgisayarlarda .exe uzantısı ile MAC tabanlı bilgisayarlarda da DMG dosyaları yer alıyor ise .apk uzantılı dosyalar cihazlara kurulabilmektedir.

Dünya devlerinden biri olan Google, mağazası olan Google Play Store dışında yer alan uygulamaları yüklemeyi engelliyor. Kaynağı bilinmeyen uygulamaların yüklenmesini engellerken aslında korsan yazılımın da önüne geçmiş oluyor. Ancak Android İşletim Sistemi’ne sahip olan cihazlarda bu engeli kaldırmak için .apk dosyalarının yüklenmesi gerekiyor. Yani internet üzerinden her türlü bulunabilen .apk dosyaları, istenilen uygulamaların yüklenmesinde yardımcı oluyor.

Dosya Uzantılarına Sahip Olmak Gerekiyor

Google Play Store ‘da yer almayan uygulamalar ücretsiz bir şekilde yüklenebiliyor. Kullanılan cihaza internet üzerinden sadece bir adet dosya gezgini indirildiği zaman cihaza atılan yükleme dosyası bulunarak, .apk uzantılı dosyanın cihaza yüklenmesi sağlanıyor. Daha sonra da bu dosya üzerinden kurulum işlemleri gerçekleştiriliyor. Tabi kurulum işleminden önce indirilen dosyaların güvenlik konusundan da geçirilmesi öneriliyor. Son olarak da istenilen mağaza harici uygulamalar kolay bir şekilde cihazlara indirilebiliyor.

Bir cevap yazın