Android Dosya ve Veri Yedekleme Programları

Android cihazlarımız sürekli yanımızda, haliyle saklamamız gereken dijital verilerin büyük bir çoğunluğunu, notlarımızı, uygulamalarımızı ve hatta fotoğraflarımızı içerisinde saklıyoruz. Öyle bir an geliyor ki verilerinizin tamamı silinmek durumda kalıyor veya cihazınızı sıfırlamanız gerekiyor. İşte böyle durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda keşke dememek için ilk iş cihazınıza kaliteli bir yedekleme uygulaması kurmanız gerekiyor.

Eğer cihazınıza bir yedekleme uygulaması kurmadıysanız da o halde silinmiş olan verileri kurtarmanız için bir veri kurtarma aracı kullanmanız gerekiyor. Silinen verileri kurtarmak çoğu zaman mümkündür. Tam olarak hepsini kurtaramıyor olsanız bile bir kısmını kurtarabilmeniz sandığınız kadar imkansız bir durum değil. Siz yine de cihazınızda daima bir yedekleme uygulaması bulundurun ve cihazınızı aktif olarak belli aralıklar ile yedeklemekten vazgeçmeyin. Hangi yedekleme uygulamaları ve kurtarma uygulamalarını kullanacağınızı bilmiyorsanız da hemen aşağıda yer alan uygulamalara göz gezdirebilirsiniz;

1-App Backup & Restore

App Backup & Restore programının temel işlevi Android cihazınız üzerinde var olan uygulamaları SD kartınızın üzerine yedeklemek ve zamanı geldiğinde de buradan kurtarıp tekrardan geri cihazınızın içerisine aktarmaktır. Oldukça popüler şekilde kullanılan yazılımın ayrıca içerisinde daha birçok yedekleme ve kurtarma seçeneği olduğunu da sakın unutmayın.

2- AppMonster Free

AppMonster uygulamasının ücretsiz verisyonu, cihazınız üzerinde yer almakta olan uygulamaları yedeklemeye ve bunları kurtarmaya kendini adamış olan yalnızca bir diğer uygulama. Ücretsiz sürüm olmasına rağmen birçok fonskiyonu kullanıcıların cihazlarını yedeklemesi için yeterli denebilir. Basit arayüzü ile hem uygulamalarınızı yönetmek hem de yedekleme & kurtarma işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolay.

3- G Cloud Backup

Ücretsiz şekilde faydalanabileceğiniz bir diğer uygulama da G Cloud Backup uygulamasıdır. Bu uygulama diğer uygulamaların aksine yalnızca uygulama ve uygulama verilerinizi değil tüm cihazınızdaki verileri yedekler. Tek kusuru ise size verilen yedekleme alanının 1 GB ile sınırlandırılmış olması. Durum böyle olunca bu bulut servisine sadece en önemli dosyalarınızı yedeklemek çok daha mantıklı görünüyor.

4- JS Backup

JS Backup en gelişmiş yedekleme uygulamalarından birisi, öyle ki cihazınız içerisinde kişilerinizden müziklerinize kadar her ince detayı yedekleyebilme kapasitesine sahip. Ayrıca alınmış olan yedekleri CSV dosyası formatında da kolaylıkla kullanıcıya verebiliyor. Bu da size dosyalarınızı daha kolay dijital ortamlara yedekleme şansı veriyor.

5- My Backup

My Backup uygulaması oldukça sade ve son derece anlaşılır bir veri yedekleme kurtarma programıdır. Bu program sayesinde kolaylıkla cihazınızdaki tüm dosyaları SD kartınıza yedekleyebilirsiniz. İstenmeyen bir durumun yaşanması halinde de SD kart içerisinden tüm verilerinizi tekrardan cihazınıza geri aktarabilirsiniz. Ayrıca My Backup’ı uygulama yöneticisi olarak da kullanabilmek mümkün. Daha birçok gelişmiş fonksiyona sahip olan My Backup ile artık yedekleme işlemlerini gerçekleştirmek sandığınızdan çok daha kolay olacak.

Bir cevap yazın