Android Cihazlarda Video Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemi ile çalışan tüm cihazlarda kullanıcılar için video sıkıştırma özelliği de yer almaktadır. Eğer Android cihazlarda videoların boyutları çok yüksek ise ve bu videoları saklamak için de cihaz üzerinde yeterli bir alan yok ise kullanıcılar sıkıştırma özelliği ile istedikleri videoları saklayabilmektedir. Özelliklede cihazın hızını yavaşlatmamak için yapılacak en mantıklı çözüm videoları sıkıştırarak boyutlarını küçültmekten geçmektedir. Böylece kullanıcı çok sevdiği videoları silmiş zorunda da olmayacaktır.

Android işletim sisteminde videoları sıkıştırmak için Video Compressor isimli bir uygulama yer almaktadır. Bu uygulama sayesinde istenilen tüm videolar istenilen tüm boyutlara dönüştürülebilmekte ve küçültülebilmektedir. Sıkıştırılmak istenilen video aynı zamanda mobil cihazlar ile uyumlu bir hale de getirilerek hiçbir sorun olmadan rahatlıkla izlenebilmektedir.

Video Compressor uygulamasında örneğin 1920 x 1280 çözünürlüğe sahip ve 114 MB boyutundaki bir video, 640 x 360 çözünürlük ve 10 MB ‘a kadar düşürülebilmektedir. Hem küçültme hem de çözünürlüğü bozmadan veren bu uygulama aynı zamanda herhangi bir logo vb. gibi reklamlar da eklememektedir. Tamamen kullanıcıya ham hali ile sunulan bu uygulamayı kullanmak için ekrana gelecek üst kısımda browser butonuna tıklayarak istenilen videoyu seçmek gerekmektedir. Daha sonra da Output Name seçeneğinden videonun bilgileri verilmekte ve kaç MB’a kadar düşürüleceği ayarlanmaktadır. Tüm bu kısımlar ayarlandıktan sonra da Convert seçeneği ile sıkılaştırma işlemi başlamaktadır.

Bir cevap yazın